
Nefrologia - co to jest?
Nefrologia to dziedzina zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem najczęstszych chorób nerek. Konsultację nefrologiczną może jednak zalecić lekarz innej specjalności, w tym właśnie urolog, ginekolog czy onkolog. Nie bez powodu o tym wspominamy... Z roku na rok wzrasta odsetek pacjentów zmagających się z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu nerek. Niezdrowy tryb życia, słabo zbilansowana dieta, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej czy stosowanie używek nie sprzyjają nerkom, tym samym w wielu przypadkach prowadzą do trwałych uszkodzeń.
Dlatego też kładziemy tak duży nacisk na odpowiednią profilaktykę i regularne wykonywanie badań kontrolnych. Niekiedy na podstawie badania moczu jesteśmy w stanie potwierdzić lub wykluczyć podejrzewaną dolegliwość. Pojawia się jednak myśl... Czy wszystkie objawy wymagają konsultacji nefrologicznej?
Objawy chorób nerek - to powinno cię zaalarmować
Najczęstsze choroby nerek mogą przez długi czas nie wykazywać żadnych niepokojących objawów, a to sprawia, iż wcale nie tak łatwo o zauważenie nieprawidłowości w ich pracy. Tak ważne jest regularne wykonywanie badań oraz kontrolowanie własnego organizmu. Jeżeli zauważysz u siebie jeden z poniższych objawów, koniecznie udaj się do specjalisty. Tutaj - https://davita.pl/znajdz-osrodek - możesz zasięgnąć profesjonalnej pomocy w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nerek.
-
Zmiany w oddawaniu moczu - mocz to produkt końcowy pracy nerek i to właśnie on powinien zwrócić naszą szczególną uwagę. Pacjenci zwykle skarżą się na częstą potrzebę oddawania moczu lub wręcz przeciwnie - zatrzymanie oddawania moczu. Towarzyszyć temu może ból, świąd, pieczenie lub krwawienie z cewki moczowej.
-
Barwa moczu - ciemnobrunatny, mętny mocz o ostrym zapachu to sygnał organizmu o zachodzących nieprawidłowościach.
-
Obrzęki twarzy, rąk i dłoni - wraz z zatrzymaniem wody w organizmie pacjenci mogą zauważyć uwydatniające się z samego rana obrzęki.
-
Zmiany skórne - nieprawidłowo funkcjonujące nerki nie spełniają swych podstawowych funkcji, a co za tym idzie, nagromadzone w organizmie toksyny prowadzą do wystąpienia uciążliwych zmian skórnych, w tym właśnie wysypki lub zaczerwienienia.
-
Zaburzenia apetytu - osoby zmagające się z chorobami nerek w początkowym stadium mogą skarżyć się nie tylko na zaburzenia snu, lecz także na zaburzenia apetytu. Co więcej, w wielu przypadkach może doskwierać im metaliczny posmak w buzi oraz nieświeży oddech, który dość trudno zniwelować.
To oczywiście nie wszystko. Niemniej objawy nerek mogą występować w różnym stopniu nasilenia. Pod żadnym pozorem nie bagatelizuj ich i koniecznie zgłoś się na wizytę do poradni nefrologicznej.
Jak wygląda wizyta u nefrologa?
Przygotowując się do pierwszej wizyty w poradni nefrologicznej, zabierz ze sobą niezbędne dokumenty oraz komplet wykonanych wcześniej badań lekarskich. Na początku konsultacji lekarz z pewnością przeprowadzi z tobą krótki wywiad i dopyta o pewne kwestie, w tym właśnie o niepokojące objawy, stopień ich nasilenia czy częstotliwość występowania. W celu postawienia prawidłowej diagnozy zleci także wykonanie laboratoryjnej analizy moczu, badania USG nerek oraz badania krwi.
Dbałość o zdrowie nerek to absolutna konieczność. Niekiedy nawet nie zauważamy, że nasze dotychczasowe nawyki mogą prowadzić do zagrożenia życia... Zatroszczmy się o siebie i o swoich bliskich!